5 Mayıs 2009 Salı

DÜĞME OLAYIHakikaten, niçin erkeklerin tüm giysilerinde düğmeler sağda, ilikler solda iken kadın giysilerinde tam tersidir? İşte, insanların daha çok sağ ellerini kullanmalarından dolayı yerleşen bir alışkanlık daha. Sağ elini kullanan bir insan için, sağdaki bir düğmeyi, soldaki bir iliğe geçirmek daha kolaydır. Bu nedenle de erkeklerin düğmeleri daima sağdadır.
Peki kadınların düğmeleri niçin solda? Kadınların çoğunluğu da, daha çok sağ ellerini kullanmıyor mu?

Giysilerde düğmelerin kullanılmaya başlanıldığı ilk zamanlarda, düğmeler hem çabuk kırılabiliyordu, hem de herkesin alamayacağı kadar pahalı idi. Düğme alabilecek zengin kadınlar da, uzun elbiselerini ancak hizmetçilerinin yardımı ile giyebiliyorlardı . Hizmetçiler ise hanımlarının karşısında, onların düğmelerini, sağ ellerini kullanarak daha rahat ve daha hızlı ilikleyebiliyorlardı (tabii erkeklerin de daha hızlı çözdüklerini söylemeye gerek yok). Bu nedenlerle, terziler düğmeleri hizmetçinin sağına, hanımının ise soluna gelecek şekilde diker oldular. Günümüzde her kadın, kendi kendine giyinip soyunmasına rağmen bu adet değişmedi.
Tarihten biz kadınlara kalan bir eziyet yani, nerde şimdi öyle bizi giydirecek hizmetliler. Zaten istemezdik de öyle bir şey. Hem biz zaman içinde alışmışız bu zorluğada baksanıza hiç farketmiyoruz bile. Düğmeler sağdaymış soldaymış, alelacele giyinip çıkıyoruz.

3 yorum:

  1. hahahaa cok guzel yazmissin cnmm ozelliklede cozulen dugmeleri cok sevdim:)

    YanıtlaSil
  2. Aaa ne ilginçmiş,bilmiyodum.Haklısın ama,sağda ya da solda biz hepsinin üstesinden geliriz alimallah :)

    YanıtlaSil
  3. Daha yazının başından düşündüm sebep ne olabilir diye bulamadım tabii,sürpriz oldu,çok hoşuma gitti,çok mantıklı ve doğru bir hikaye..Sen de çok güzel anlatmışsın :))

    YanıtlaSil

LÜTFEN YORUM BIRAKINIZ,ZİYARETİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER, STİLPERİSİTweet